استنلس استیل چیست

استنلس استیل

 

استنلس استیل چیست

استنلس استیل چیست نوعی فولاد آلیاژی است که درصد عناصر نیکل و کروم آن نسبت به بقیه عناصر تشکیل دهنده آن بالاتر است . به طور کلی اگر میزان کروم فولاد از ۵/۱۰ درصد بیشتر باشد آن را استنلس استیل می نامند . این مقدار کروم باعث می شود که هنگام خوردگی لایه نازکی روی فولاد تشکیل شود و همین لایه باعث جلوگیری از خوردگی های بعدی می شود و عملاً باعث ترمیم خوردگی می شود . ضمناً کربن آن کمتر از ۵/۱ درصد می باشد .

انواع گرید های استنلس استیل

سری ۳۰۰ یا استیل نگیر ( غیر مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم ، نیکل با کربن کمتر از ۱/۰ درصد .

سری ۴۰۰ یا استیل بگیر ( مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم با کربن کمتر از ۱/۰ درصد .

سری ۳۰۰ و موارد کاربرد آن

۳۰۴ رایجترین گرید استنلس استیل است که همان ۸/۱۸ کلاسیک می باشد .

استنلس استیل چیست

۳۱۶ بعد از ۳۰۴ رایجترین گرید است و در صنایع غذایی و جراحی کاربرد دارد ، به علاوه آلیاژ مولیبدن موجود در آن از فرسایش جلوگیری می کند . همچنین بخاطر مقاومت زیاد در بربر کلر در مقایسه با گرید ۳۰۴ در صنایع دریایی هم بکار می رود .

سری ۴۰۰ و موارد کاربرد آن

۴۱۰ مقاوم در برابر سایش است اما در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد .

۴۲۰ گرید مخصوص کارد و چنگال ، قابلیت پولیش خوبی دارد .

۴۳۰ گرید مخصوص دکوراسیون است به عناون مثال در تزئینات داخلی اتومبیل کاربرد دارد . قابلیت شکل پذیری خوبی در درجه حرارت کم دارد و مقاوم در برابر خوردگی است .

استنلس استیل چیست

خواص استیل:

stainless steel مقاومت بالایی در برابر اکسیداسیون در دمای محیط دارد ، که بطور معمول این مقاومت حاصل از اضافه کردن  ۱۳ درصد (بر اساس وزن) کروم  بدست می آید و تا ۲۳ درصد کروم برای محیط های نا مناسب مورد استفاده قرار می گیرد.

کروم زمانی که در معرض اکسیژن قرار می گیرد اکسید شده و به شکل یک لایه از اکسید کروم (Cr2O3)  بروی سطح فلز قرار می گیرد و به این شکل از خوردگی و اکسید شدن قسمت های داخلی فلز جلوگیری می کند.این لایه بیش از حد نازک است و باعث درخشندگی  و براقیت فلز می شود. این لایه همچنین از فلز زیرین خود حفاظت می کند و از نفوذ آب و اکسیژن به لایه های زیرین جلوگیری می کند . همچنین زمانی که سطح فلز خراشیده می شود این لایه خود را به سرعت اصلاح  کرده و لایه جدید از اکسید کروم جایگزین می گردد. این پدیده به نام passivation  معرف است و در فلزات دیگر، مانند آلومینیوم و تیتانیوم نیز دیده می شود .

زمانی که قطعاتی از جنس استنلس استیل ماننده پیچ و مهره به همدیگر نیرو وارد می کنند ممکن است لایه اکسیده آنها خراشیده شود و باعث جوش خوردن دو قطعه شود و هنگامی که ما می خواهیم دو قطعه را از هم جدا کنیم ممکن است قطعات پاره یا کنده شوند که یک نکته منفی به حساب می آید. این اثر مخرب را می توان با استفاده از مواد غیر مشابه برای قطعات تحت فشار از بین برد. بعنوان مثال برنز و استیل  ( مارتنزیتی و  آستنیتی) برای جاهایی که نگرانی از سایش فلز بروی هم وجود دارد.

خواص استنلس استیل

  • مقاوم در برابر خوردگی
  • ظاهر جذاب
  • مقاومت در برابر حرارت
  • به صورت کامل قابل بازیافت
  • عمر طولانی و مفید در قیاس با هزینه پرداختی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *